Türkiye'de ilk Koronavirüs vakası tespit edildi

Türkiye'de ilk Koronavirüs vakası tespit edildi

NET TÜRK - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada Türkiye'de bir vatandaşın Koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Bakan Koca vatandaşın virüsü Avrupa'da kaptığını ve kimlik bilgisi ya da hangi ilde olduğuna ilişkin bilgi paylaşmayacağını belirtti.

Bakan Koca'nın açıklamaları şöyle:

TEST POZİTİF ÇIKTI

''Tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Bu an burada olmamın nedeni; bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflıktır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bu akşam saatlerinde bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Hastamız bir erkektir. Ülkemiz süreç boyunca bu olasılığa hazırdır. Yayılmayı önleyici tedbirler alınmıştır.''

VİRÜSÜ AVRUPA'DAN ALDIĞI BİLİNİYOR

"Hastanın virüsü, Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Verilere göre tanı erken konmuştur, virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler gözetim altındadır."

YURT DIŞINA ÇIKMAYIN

"Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım, Bakanlıkça bildirilen koronavirüsten korunma yollarına mutlaka uyalım. Biz dünyayı uyarırken aynı zamanda hazırlandık. Bakanlığımız, tüm birimleriyle devletimiz koronavirüsle mücadelesini planladı. Bugüne kadar gösterdiğimiz başarı, bundan sonrası için mücadelemizin kolay olacağının garantisi kabul edilmelidir. Bir veya birkaç vaka salgın olarak görülmemelidir."

"KARANTİNAYA ALINMIŞ BİR HASTA TOPLUMU TEHDİT EDEMEZ"
"Bir hasta topyekun risk değildir. Karantinaya alınmış bir hasta toplumu tehdit edemez. Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda düzene sokmaktır. Bu küresel soruna karşı ulusal mücadele vereceğiz. Risk somut, tedbirler basittir. Koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir."

www.netturk.com.tr

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER